Länk till vår anslagstavla

Vi finns även på Facebook

KFSH på Facebook »

Vädret i Hälsingland

booked.net

booked.net

booked.net

Vi söker deltidspersonal

Kommunalförbundet södra Hälsingland söker nya medarbetare på våra deltidskårer . Att vara deltidsbrandman innebär att du har en huvudanställning hos en arbetsgivare och är brandman på deltid med beredskap var tredje alternativt var fjärde vecka hos oss. Det innebär att du åker från din ordinarie arbetsplats vid larm och skall kunna vara på brandstationen inom 5-8 minuter.

 

Du skall också delta i övningar och utbildningar som anordnas av oss, dessa är i huvudsak förlagda till kvällstid under beredskapsveckan.

 

För att vi skall kunna anställa dig krävs att du har tillåtelse av din arbetsgivare för att kunna lämna jobbet när larmet går samt vid övningstillfälle, du skall också klara de fysiska testerna som finns, detta för att uppfylla de krav som Arbetsmiljöverkets föreskrifter (AFS 2007:7) ställer på en rökdykare. Meriterande om du har någon form av brandutbildning, körkort för tung lastbil eller annat räddningstjänstrelaterat.

 

Låter detta intressant, ta då kontakt med oss på räddningstjänsten.
Kontakta oss gärna via mail där du skriver i kontaktuppgifter, körkortsklass samt varför du är intresserad av att jobba med oss. Annars kan du också ringa och anmäla ditt intresse direkt så tar vi uppgifter vi behöver. Vi ser gärna både manliga och kvinnliga sökande.

 

 

Verksamhets- och driftschef

Stefan Sahlén
070-910 97 54
stefan.sahlen@kfsh.se

 

 

 

________________________________________________________________

 

 

 

 

Är du intresserad av att jobba som deltidsbrandman? Kontakta platschefen i ditt distrikt.

Platschefer

Alfta Arbrå  Edsbyn

Ingemar Jonsson

ingemar.jonsson@kfsh.se

070- 326 36 74

Niklas Tjerneld

niklas.tjerneld@kfsh.se

070- 522 55 87

David Lindsmyr

david.lindsmyr@kfsh.se

070-672 47 49

Holmsveden

Kilafors       

Söderhamn 

Martin Lindberg

martin.lindberg@kfsh.se 

070- 379 60 22

Inge Hallman

inge.hallman@kfsh.se

070- 603 71 95

Hans Eklund

hans.eklund@kfsh.se

070- 308 52 33